Obserwuję, myślę, piszę

Strona główna » ciekawostki » Błędy w rekrutacji specjalistów IT (i nie tylko)

Błędy w rekrutacji specjalistów IT (i nie tylko)

Reklamy

Nie, to nie będzie kolejny mądry wpis o tym w jaki sposób trzeba w chwili obecnej szukać specjalistów…

W poszukiwaniach pewnych danych do artykułu, zaskoczyło mnie znalezisko z ery niemal przedpotowej – z 2000 roku. Bezrobocie wówczas nie było alarmująco wysokie, ale cały czas wzrastało. Mimo to Antoni Bielewicz właśnie wtedy opublikował artykuł, który – jak podejrzewam – wówczas wielu wydawał się być śmieszny, dziś – jest niesamowicie aktualny i prawdziwy… Jest o tym, że dobrego informatyka nie jest łatwo zatrudnić i o wielu błędach popełnianych podczas rekrutacji. Jest na tyle aktualny, że poza punktem „Niedocienianie możliwości Internetu” powinien znaleźć się w teczce dawanej w firmach każdemu młodemu HRowcowi… Biorąc pod uwagę, że autor nie jest specem od HR, ale dziennikarzem siedzącym całe życie w IT i technologiach – powiedzenie – panowie, czapki z głów, to za mało.

Artykuł polecam.

Reklamy

3 Komentarze

 1. Robert Drózd pisze:

  Owszem. Miałem okazję oglądać parę rekrutacji przeprowadzanych przez działy HR czy wręcz „wyspecjalizowane” agencje. Jak można zatrudniać kogoś nie mając praktycznego pojęcia o pracy takiego informatyka? Testy wszystkiego nie załatwią. Efekt być może takich wymagań finansowych jakie mają niektórzy programiści bierze się z rozpieszczenia ich przez HR-owców, którzy nie mają o czym z nimi rozmawiać, więc rozmawiają o pieniądzach.

  IMHO przy rekrutacji informatyków, powinni to robić inni informatycy (czy to kierownicy działów, czy wręcz przyszli współpracownicy), a HR powinien pełnić tylko funkcję pomocniczą.

 2. mała_Mi pisze:

  i tak właśnie jest w takiej wrocławskiej firmie Power Media… tam rozmowę przeprowadza z tobą informatyk co zadaje praktyczne pytania, a test tesh jest, wszystko jest – maglują na wylot, hehe…
  szkoda, że nie działają z wafce

 3. System ATS pisze:

  Rolą HR zewnętrznego nie jest przemaglowanie programisty od deski do deski, ale musie wiedzieć o czym mówi, bo inaczej nie ma szans aby zrobił dobrze rekrutację w IT

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: