Obserwuję, myślę, piszę

Strona główna » biznes » Alleuslugi – zakamuflowane Allegro czy jednak „inspiracja”?

Alleuslugi – zakamuflowane Allegro czy jednak „inspiracja”?

Reklamy

Wędrując wczoraj po necie, trafiłam na takie coś:

Byłam przekonana, że to kolejny serwis należący do grupy Allegro (namnożyło się ich ostatnio – praca, wakacje), nawet mu się nie przyjrzałam (jakoś… interesuje mnie tylko główny, aukcyjny serwis ;)). Tym bardziej, że mam już profile na dwóch innych serwisach zleceniowych i niewiele z tego wynika.

W niewiedzy pozostałam do dziś, do momentu, gdy trafiłam na stronę vBeta, gdzie znajdował się również wpis o tym serwisie. Okazuje się, że serwis nie jest własnością GA, nie jest z nią powiązany. Na stronie serwisu autorzy tłumaczą, że żaden element nie został skopiowany, teksty są autorskie, a „Podobieństwo do allegro ma być tylko elementem pomocnym w nawigowaniu dla internautów przyzwyczajonych do największej platformy aukcyjnej w Polsce jaką jest Allegro.” Zaskakujące jest również pierwsze zdanie – „Ponieważ dochodzą nas informacje iż serwis nasz kojarzony jest z grupą Allegro, informujemy iż w żaden sposób nie jesteśmy związani z Allegro.pl jak i firmą QXL Poland – właścicielem Allegro.” Czy naprawdę autorzy wierzą w to, co napisali? Trudno mi w to uwierzyć, biorąc pod uwagę jak łudząco podobne są oba serwisy (poniżej – zrzut ekranu z Allegro):

To nie tylko podobny zarys, to niemal dokładnie taka sama kolorystyka, takie samo ułożenie bloków, zbliżona, nie pozostawiająca wątpliwości co do skojarzeń, nazwa.

W moim odbiorze – jest to celowe, po to, by wzbudzić kontrowersje, ale również po to, by łatwo zgarnąć potencjalnych użytkowników i wykorzystać popularność i zaufanie, jakim (mimo wszystko) jest darzone Allegro.

Na pytanie czy warto było, myślę, że autorzy będą musieli odpowiedzieć sobie sami (chyba, że serwis jednak należy do GA – nie takie numery robiły już firmy). Ja tylko pokażę jakie dwa inne serwisy mają już wytoczone sprawy (lub zapowiedziane pozwy – nie śledzę tego dokładnie):

Pozywany:

Pozywający:

(za gery.pl – czcionki, układ, hasło, a jak dla mnie daleko im do podobieństwa allegro i allusług)

Pozywany:

Pozywający:

(tu oczywiście sprawa rozgrywa się o logotyp, mocno „zainspirowany”).

Reklamy

5 Komentarzy

 1. Szkoda, że niektórzy nie są w stanie się wykazać choćby minimum kreatywności przy projektowaniu serwisu. Z drugiej strony to jest paranoja – ktoś kopiuje inny popularny serwis, po to aby zyskać popularność. Ale osiągnięcie tego „celu” wiąże się ze zdemaskowaniem „inspiracji”.

 2. goldenrose2 pisze:

  Niestety. A co do inspiracji logotypów, to przypomniał mi się wpis Pawła Tkaczyka sprzed miesiąca – http://paweltkaczyk.midea.pl/2008/07/10/nam-plagiat-i-prawo-niestraszne/

 3. asd pisze:

  Ten komentarz do wpisu pisałem ja(skopiowałem ze strony głównej:), i nie jestem autorem tego serwisu(Alleuslugi.pl) porostu chciałem aby to jakoś sprostowali 🙂 wiec możesz tam jakoś to zmienić 🙂
  Pozdro Kawasakers 😉

 4. goldenrose2 pisze:

  @ asd – ok, poprawię wieczorem 🙂

 5. Asia pisze:

  serwis Alleuslugi ewidentnie, jak to mawia Korwin, rżnie głupa 😉

  Aczkolwiek ich slogan „Alleusługi.pl – Wiele kategorii – Jeden cel – TWOJE ZADOWOLENIE” kojarzy mi się dość jednoznacznie 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: